Płytki na taras – które wybrać by nie żałować?

xzy_1587_1568Jeśli już podejmujemy decyzję o budowaniu domu z tarasem, czas dobrać szczegóły. Na co zwrócić uwagę, dobierając wielkość i kolor płytek zewnętrznych? U kogo poszukać pomocy, by wiosną nie przejmować się szpecącymi pęknięciami?

To oczywiste, że przy budowie tarasu dobór nawierzchni jest sprawą kluczową. Z jednej strony ważne, aby materiały stosowane do jej wykładania współgrały z planami architektonicznymi, z drugiej zaś – aby wszystko komponowało się z otoczeniem. Należy zauważyć, że do użycia mamy wiele opcji – np. płyty tarasowe z drewna, kamienia, z tworzywa sztucznego, płytki ceramiczne, klinkier, płyty betonowe udające kamień lub kostkę brukową.

Pierwszą sprawą przed zakupami jest świadomość, że to nie wygląd jest najważniejszy. Płytki tarasowe muszą odznaczać się także ponadprzeciętną wytrzymałością na mróz i wilgoć, poza tym maja być wytrzymałe i proste w utrzymaniu. Można jest też wypytać o ich antypoślizgową powłokę. By nie doszło do pękania tych płytek trzeba wybierać na takie gatunki, wyróżniające się niską porowatością. Dlatego właśnie takie płyty nie przyjmują wilgoci w takim stopniu, że w w sytuacji spadku temperatury, pękałyby.

xzy_1789_231Przeglądając wyposażenie sklepów, szybko zauważymy, że wybór nie jest problematyczny. Jak widać popularnych jest kilka rodzajów płyt i to nimi należy się zainteresować. Płyty tarasowe z betonu odróżniają się największą wytrzymałością – są też mniej ścieralne – i można je dostać w najróżniejszych kolorach. Ich wadą jest to, że się brudzą, ale temu da się zapobiec, kupując skuteczne impregnaty. Płytki klinkierowe są naprawdę trwałe i szczególnie odporne na czynniki atmosferyczne – również na promienie słoneczne. Co ciekawe można je nabyć w wersji matowej.

Gres polerowany daje przekonanie, że nie nasiąknie wodą jak inne płyty. To sprawia, że jest odporny na ścieranie i mróz. Jak wynika z nazwy, możemy nabyć go w gładkiej postaci. Istnieje także struktura chropowata.