Relaks przy kieliszku wina

alkohole1W czasach niezmordowanego wyścigu o pieniądze i konsumenckie dobra, gdy zmęczeni wychodzimy do biur, śpiący wracamy z pracy i jedyne, co widnieje przed oczami, to posłanie i świeża, chłodna pościel, dobrze jest odnaleźć dla siebie cokolwiek, co da zahamować i ochłonąć. Zwolnić, pozwolić się delektować i nie pamiętać o kłopotach i zmartwieniach.

Niektórzy takie ukojenie odnajdują w dźwiękach. Wieczorem, gdy już nie ma nic istotnego do załatwienia, do zregenerowania akumulatorów wystarcza włączenie odpowiedniej płyty z spokojnym jazzem, płynącym w muzyce zapachem knajpianego kurzu i lekkim, kojącym oświetleniem błyszczącego kieliszkami kontuaru. Gdy niesie się chilloutowa muzyka, taka wizja uspokoi prawie każdego, ale niektórym jazz nie odpowiada, kiepsko czują się, gdy muzyka jest zbyt powolna. Inni wychodzą na spacer, szukając zimnego, czystego powietrza. Z istotnych powodów jednak nie zawsze można znaleźć ukojenie i świeże powietrze w centrum miasta, zwłaszcza w czasie zawiei śnieżnej czy silnych deszczów. Pozostali z kolei umykają w świat dobrze napisanej książki, którą czytają w pościeli, przygotowując się do wypoczynku. Jednak, tu z kolei często odmawia współpracy zmęczony wzrok, który torturowany przez osiem godzin obrazami z komputera nie pragnie już oglądać żadnych literek.

alkohole2Jest jednak coś, co polubi raczej każdy zaganiany człowiek. Wina wytrawne dodane do kolacji, umieją oddziaływać nie tylko na umysł i rozluźnić nerwy. Dla edukowanego, eleganckiego człowieka umiejętnie wybrane wino stanowi rzekę smaków i zapachów. Słynne wina węgierskie kupiły sobie już na świecie licznych fanów, którzy, poszukując spokoju i doskonałego smaku zachodzą do dobrego sklepu z winami, gdzie oprócz butelki krwistego płynu mogą znaleźć poradę i wiele propozycji z najróżniejszych winnic.

Nie ma przepisu na to, jak wybrać dobre wino, a znawcą wina da się stać się tylko próbując najróżniejszych roczników z najróżniejszych winnic. Także w obrębie jednej winnicy następujące po sobie roczniki mogą różnić się smakiem, w zależności od zbiorów, liczby upalnych dni, opadów. Smak zależy od rodzaju drewna, z jakiego zrobiono beczki i tego, gdzie te beczki dojrzewają. Aby wybrać najlepsze wino, słodkie czy wytrawne, trzeba po prostu je odnaleźć – dopiero wtedy ten złożony, wykwintny trunek pozwoli zwalczyć stres i faktycznie nie pamiętać o reszcie świata.